לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678

אלימות במשפחה – התמודדות משפטית

ההתמודדות המשפטית עם אלימות במשפחה מתבצעת בצורה ייחודית וזאת עקב ההתייחסות המחמירה של בתי המשפט. במאמר הבא נסביר את תפקידו של עו"ד פלילי בתיקים מן הסוג הזה.

ההתמודדות המשפטית עם מקרים של אלימות משפחה חייבת להתבצע בעדינות ותוך שמירה על כללי האתיקה המקצועית. עו"ד פלילי העומד מול מקרים של אלימות במשפחה צריך לזכור את המורכבות ואת הרגישות של המעורבים. מלבד העובדה כי נפגעים רבים של אלימות מן הסוג הזה חוששים לפנות אל הרשויות או אל עורך דין, גם במהלך המשפט עצמו חווה כל אחד מהצדדים תחושות קשות. הדרך הנכונה להתמודד עם אלימות במשפחה היא לפנות אל עו"ד פלילי המכיר את התחום מקרוב ויודע לבצע את ההפרדה הרצויה בין האספקט הרגשי לאספקט המקצועי. בשל העובדה שעבירות תקיפה באלימות במשפחה נושאות ענישה כפולה יש להתייחס אל הייחודיות של הנושא הזה בבית המשפט.

הייחודיות של התמודדות משפטית עם אלימות במשפחה משלושה היבטים

מספר מאפיינים מחדדים את הייחודיות של ההתמודדות המשפטית עם מקרים של אלימות במשפחה:

1. ריבוי גרסאות – בניגוד אל מקרי אלימות המתרחשים בשטח פתוח או אל עבירות פליליות אחרות, אלימות בתוך המשפחה נערכת לרוב בין חדרים. המשמעות היא חוסר יכולת להשיג עדים אובייקטיביים אשר יוכלו לעזור לבית המשפט ולעורכי הדין לגבש כיתוב אישום או הגנה. התוצאה היא עימות בין הגרסאה של המתלונן לבין הגרסה של הנאשם, מה שמכביד עוד יותר על ההתמודדות המשפטית. זו גם הסיבה לכך שכיום בישראל חלה "חובת דיווח" על מקרה של אלימות במשפחה: אזרח הנחשף לסוג כזה של אלימות מחוייב בדיווח למשטרה או לכל גורם מוסמך אחר.

2. שקילת העונש – התמודדות משפטית וליווי של עו"ד פלילי בתיקי אלימות במשפחה מחייבים פרמטרים שונים בעת שקילת העונש. ראשית, יש לבדוק מהי עמדתו של הנפגע. בנוסף, חשוב לבחון את הטיפול שעבר הנאשם, לברר לגבי עברו הפלילי ולהתחשב בזמן שעבר מביצוע העבירה. ההתמודדות המשפטית עם אלימות בתוך המשפחה הנה ייחודית ולכן גם רגישה בצורה יוצאת דופן.

3. ענישה חמורה – בית המשפט העליון בישראל החליט לפני מספר שנים להחמיר משמעותית עם מקרים של אלימות במשפחה. התוצאה היא מצד אחד כושר הרתעה גדול יותר, אך מצד שני גם לא מעט תיקים אשר בהם הנאשם חווה פסקי דין לא הוגנים. על מנת להימנע ממצב כזה כדאי לערב עו"ד פלילי המכיר תקדימים רלוונטיים. גם כאן ניתן לראות עד כמה עו"ד פלילי באופן כללי ועו"ד המתמחה בדיני משפחה באופן ספציפי הם חלק בלתי נפרד מתהליך ההתמודדות.

כיצד מתייחס החוק אל עבירות אלימות בתוך המשפחה?

אדם אשר נגדו הוגשה תלונה במשטרה בחשד לעבירת אלימות במשפחה צריך לפנות מוקדם ככל האפשר אל עו"ד פלילי. יש לזכור כי החוק אינו מפריד בין אלימות פיזית לבין אלימות מילולית, כלכלית, רגשית וכדומה. מבחינת בתי המשפט והמשטרה, אלימות בתוך המשפחה מחייבת שימוש באמצעי ענישה קשים.

פנייה של נאשמים ומתמודדים אל עו"ד פלילי

ההתמודדות המשפטית עם אלימות בתוך המשפחה מתחילה בהתייעצות עם עו"ד פלילי. על העו"ד לשכנע את הנאשם כי הוא עומד לצידו ולהציג בפניו את כל הכלים להתמודדות. בנוסף, עו"ד פלילי המייצג נאשם במקרים של אלימות צריך לבדוק האם חלה על הנאשם אחריות פלילית. מערכת היחסים בין עו"ד לנאשם תכריע במידה רבה את תוצאות המשפט, ולכן כדאי לפנות אל גורם מנוסה. מנגד, גם מתלוננים המעוניינים למצות את הדין עם נאשמים באלימות צריכים לדרוש ייצוג של עו"ד המתמחה בפלילים. רק כך הם יכולים להבטיח את נוכחותו של גורם אשר ישמור על האינטרסים שלהם בבית המשפט ומול רשויות האכיפה השונות.

לקריאה נוספת: אלימות במשפחה בישראל – סקירה >>

 

עו"ד ספי גבאי: "כאשר אני מייצג נהג-נאשם אני תמיד נכנס לנעליו ומבין את רגשותיו במיוחד כאשר הזכות החוקתית שלו לחופש ותנועה עלולה להיפגע עקב פסילה ו/או מאסר ולכן אני נלחם עבורו עד להשגת התוצאה האופטימאלית".

עו"ד ספי גבאי בעל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירות תנועה שונות ובעל מומחיות מיוחדת בטיפול בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר בתל בשומר. ליצירת קשר עם עו"ד ספי גבאי – 03-9786678

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד ספי גבאי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 03-9786678


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678


מידע חשוב נוסף