לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678

המדריך לנפגעי תאונות אופניים חשמליים

אופניים חשמליים הפכו למכת מדינה. נערים דוהרים באופניים חשמליים בכבישים ובמדרכות ומסכנים את עצמם ואת הולכי הרגל. מהם כללי הבטיחות לנסיעה באופניים חשמליים? האם מותר לנסוע בהם על המדרכה? וממי ניתן לבקש פיצויים במקרה של תאונה? על אלה ועוד במאמר שלפניכם.

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום תאונות דרכים

לפני כשנה הופיעה ידיעה מצערת במהדורות החדשות: קשיש בן 85 נהרג כתוצאה מפגיעה של אופניים חשמליים. על פי החשד, ילד שרכב על אופניים חשמליים במהירות רבה הפיל את הקשיש. הקשיש ספג מכה בראשו, ממנה לא הצליח להתאושש [ראו כתבה בנושא].

מקרה זה, שהסתיים במוות והגיע למהדורות החדשות, אינו מקרה בודד. מדי יום ביומו, נערים דוהרים באופניים חשמליים במדרכות ובכבישים במהירות גבוהה ומסכנים את הולכי הרגל – ילדים, מבוגרים וזקנים כאחד.

מבחינה משפטית, צצות כמה שאלות. ראשית: האם זה חוקי בכלל לנסוע באופניים חשמליים? שנית: בהנחה שהדבר חוקי – האם ישנה הגבלה על מהירות הנסיעה? שלישית: האם מותר לנסוע על המדרכה או רק על הכביש? רביעית: מי מפצה הולכי רגל שנפגעו על ידי רוכב האופניים? חמישית: האם תאונת אופניים נחשבת כתאונת דרכים?

תקנות הבטיחות לאופניים חשמליים

ובכן, על פי החוק, אסור לרכב על אופניים חשמליים במדרכה. מותר להסיע את האופניים בזהירות, אם אין בכך הפרעה להולכי רגל, אבל אסור לרכב עליהם במדרכה. רכיבה על אופניים מותרת אך ורק בכביש [בצד הימני, צמוד למדרכה] או בשבילים מסומנים המיועדים לאופניים.

זאת ועוד, על פי תקנות מיוחדות שנכנסו לתוקף בשנת 2014, אסור לרכב על אופניים חשמליים שהספק המנוע שלהם גבוה מ-250 וואט. כמו כן, אסור לנסוע באופניים המסוגלות להאיץ למהירות הגבוהה מ-25 קמ"ש, וחובה לוודא כי האופניים מצוידות במנוע המפסיק את פעולתו כשמהירות הנסיעה מגיעה ל-25 קמ"ש.

תקנה נוספת קובעת כי ילדים מתחת לגיל 14 אינם רשאים לרכב על אופניים חשמליים כלל, ילדים מגיל 14 ועד גיל 16 רשאים לרכב רק על שבילים מסומנים המיועדים לרכיבת אופניים, ונערים מעל גיל 16 רשאים לנסוע גם על הכביש.

פיצוי כספי בעקבות פגיעה מאופניים חשמליים

אם נפגעתם על ידי רוכב אופניים, באפשרותכם לתבוע ממנו פיצויים בבית המשפט. נסיעה באופניים, כמו כל פעילות אחרת, מקיימת 'חובת זהירות' כלפי הסביבה. על כל אזרח להיזהר שמעשיו לא יפגעו בזולתו. משום כך, ניתן לתבוע פיצויים מרוכב אופניים שהתרשל בנסיעתו ופגע בעוברי אורח.

כך, למשל, רוכב אופניים שדהר על המדרכה ופגע בכם, יהיה חייב לפצות אתכם על הפגיעה. נסיעה באופניים חשמליים על המדרכה איננה חוקית, ועל כן היא בבחינת רשלנות המקיימת עילה נזיקית כנגד רוכב האופניים. כמו כן, רכיבה על אופניים שאינם עומדים בתקן הנדרש בחוק היא בגדר רכיבה רשלנית המקיימת עילה נזיקית.

האם תאונת אופניים חשמליים נחשבת תאונת דרכים?

למותר לציין כי תביעה משפטית כנגד רוכב האופניים אינה דבר פשוט. ניהול תביעה משפטית על ידי מי שאינו רגיל בכך עלול לגזול זמן ומשאבים רבים, ויתירה מכך: לא תמיד ניתן להוכיח את רשלנותו של רוכב האופניים. נשאלת השאלה: האם ניתן להתייחס לתאונת אופניים חשמליים כתאונת דרכים, ועל ידי כך לזכות בפיצוי כספי אוטומטי לו זכאים נפגעי תאונת דרכים?

התשובה היא: אופניים חשמליים אינם נחשבים כלי רכב לעניין תאונות דרכים. אמנם מותר לרכב על אופניים חשמליים בכביש, אך עדיין חוק ביטוח החובה אינו חל על רוכבי אופניים חשמליים. משום כך, לא ניתן לקבל פיצוי אוטומטי במקרה של תאונת אופניים חשמליים.

עו"ד ספי גבאי: "כאשר אני מייצג נהג-נאשם אני תמיד נכנס לנעליו ומבין את רגשותיו במיוחד כאשר הזכות החוקתית שלו לחופש ותנועה עלולה להיפגע עקב פסילה ו/או מאסר ולכן אני נלחם עבורו עד להשגת התוצאה האופטימאלית".

עו"ד ספי גבאי בעל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירות תנועה שונות ובעל מומחיות מיוחדת בטיפול בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר בתל בשומר. ליצירת קשר עם עו"ד ספי גבאי – 03-9786678

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד ספי גבאי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 03-9786678


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678


מידע חשוב נוסף