לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678

יעוץ משפטי על ידי מי שאינו עורך דין

תפקידם של עורכי דין הוא להעניק יעוץ משפטי וייצוג משפטי ללקוחותיהם, כאשר הם כפופים לחובת זהירות, סודיות ונאמנות, כלפי כל לקוח ולקוח.

לשם ביצוע עבודתם בצורה מקצועית, אשר ישרת את האינטרסים של הלקוח, חייבים עורכי דין לפעול במיומנות, תוך שהם מעניקים שירותים משפטיים בתחומי התמחותם בלבד.

כאשר עורכי דין מציעים יעוץ משפטי בענף אשר הם אינם בקיאים בו, עלול להיווצר מצב של רשלנות מקצועית, אשר תגרום ללקוח לנזק. במצב דברים זה, יהיה רשאי הלקוח להגיש תביעה כספית כנגד עורך הדין ולהגיש תלונה על עורך הדין, לוועדת האתיקה.

האם ניתן לקבל יעוץ משפטי על ידי מי שאיננו עורך דין? התשובה לשאלה זו, מצויה בסעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין, עליו יוסבר בהרחבה בהמשך וכך תתגבש מסקנה האם ניתן לקבל יעוץ משפטי על ידי אנשים שאינם עורכי דין, או אם לאו.

בבואו של אדם לקבל יעוץ משפטי, עליו לשקול היטב אל איזה עורכי דין לפנות. לכל סוגיה משפטית, ישנם עורכי דין המתאימים לטפל בה וכדאי לבדוק התאמה זו, טרם מסירת הטיפול המשפטי לעורך דין.

עורכי דין – כיצד בוחרים?

עולם עריכת הדין מתחלק לתחומים רבים ולתתי תחומים, כאשר ישנם עורכי דין המתמחים בענף משפטי ספציפי ואחרים, עוסקים במספר רב של תחומי משפט.

כישוריו האישיים של עורך הדין, כדוגמת, יחסי אנוש טובים וכושר ביטוי, הם חשובים ביותר אך אין בהם, כשלעצמם, כדי להבטיח קבלת יעוץ משפטי מקצועי וטוב. לשם כך, יש לבדוק האם עורך הדין הינו בעל מומחיות וניסיון בסוג הבעיה המשפטית של הלקוח.

לדוגמא, עורכי דין העוסקים בתחום מסוים כגון דיני משפחה, דיני עבודה או נזיקין, יכולים להיות מומחים בתחומם אך אין פירושו של דבר כי יוכלו להעניק יעוץ משפטי איכותי, גם מחוץ לתחום ההתמחות.

עורך הדין הנכון הוא ראשית לכל, עורך דין המתמחה בענף המשפטי הרלוונטי והינו בעל הצלחות משפטיות בתחום. לשם יצירת מערכת יחסים תקינה של עורך דין – לקוח, רצוי כי הלקוח ירגיש בנוח בהתקשרותו מול עורך הדין, אך ללא ספק, נושא המומחיות המקצועית, הוא זה אשר יקבע האם יינתן יעוץ משפטי איכותי וטוב, או אם לאו.

סעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין

כאמור לעיל, קבלת ייעוץ משפטי טוב, תלויה בעיקר במומחיותם המקצועית של עורכי דין. ככל שעורך הדין בקיא יותר בענף המשפטי ומאחוריו עבר מקצועי עשיר, הרי שיוכל להעניק ללקוח, יעוץ משפטי טוב יותר.

לאור נתון זה, עולה השאלה האם ניתן לקבל יעוץ משפטי אך ורק על ידי עורכי דין ואם התשובה לשאלה זו הנה בחיוב, האם כדאי לעשות כן?

התשובה לשאלה הראשונה, מצויה בסעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין. סעיף זה קובע למעשה כי ניתן לקבל יעוץ משפטי על ידי מי שאיננו עורך דין ובלבד, שאין המדובר בפעולה על דרך העיסוק או בתמורה, אף שלא דרך עיסוק.

ובכן, מכאן אנו למדים כי ניתן לקבל יעוץ משפטי על ידי מי שאינם עורכי דין, בתנאים שמפרט הסעיף, אולם, האם כדאי לעשות זאת?

מתן יעוץ משפטי טוב ואיכותי, יכול להיעשות אך ורק על ידי עורכי דין ורק כאשר הפנייה היא אל עורך דין המתמחה בסוגיה המשפטית שעל הפרק. קבלת יעוץ משפטי על ידי מי שאינם עורכי דין, אין בה אלא לאכזב את מקבל היעוץ. אדם שאינו עורך דין, אינו בעל הידע המשפטי הנדרש והמומחיות הנדרשת, על מנת להעניק יעוץ משפטי מוצלח.

לאור חשיבותו של יעוץ משפטי טוב והשלכותיו הכלכליות על הלקוח, אין כל טעם בקבלת יעוץ משפטי על ידי מי שאינם עורכי דין.

היכן מקבלים יעוץ משפטי?

לאור הדברים שלעיל, אנו למדים כי קבלת יעוץ משפטי מוכרחה להיעשות אך ורק על ידי עורכי דין מתאימים. מגוון הדרכים לקבלת יעוץ משפטי הוא רב, למשל:

1. פגישה אישית: ניתן לקבוע פגישה אישית עם מספר עורכי דין המתמחים בענף המשפטי הרלוונטי, להתרשם מחוות דעתם ולבחור בעורך הדין המתאים ביותר, הן מבחינת ניסיונו המקצועי והן מבחינת אישיותו, המתאימה ללקוח.

2. הסנגוריה הציבורית: ניתן לקבל יעוץ וייצוג משפטי ללא תשלום בתחומי המשפט הפלילי, על ידי הסנגוריה הציבורית, לעומדים בקריטריונים.

עורכי דין מתנדבים: ישנם עורכי דין מתנדבים, המעניקים יעוץ משפטי, ללא תשלום, במסגרת שונות, כדוגמת תוכנית "שכר מצווה" המופעלת על ידי לשכת עורכי הדין.

4. יעוץ משפטי באינטרנט: ניתן לקבל יעוץ משפטי גם באינטרנט, אך חשוב להדגיש כי מדובר ביעוץ כללי, אשר תפקידו להעניק לגולש אינפורמציה בסיסית ואפשרויות פעולה אך הוא אינו מחליף יעוץ משפטי פרטני.

הבחירה בעורך הדין הנכון לקבלת יעוץ משפטי טוב, תלויה בראש ובראשונה במומחיותו של עורך הדין. על כן, למרות כי מבחינה חוקית, ניתן לקבל יעוץ משפטי על ידי מי שאינו עורך דין, אין זה מומלץ. חשיבותו של יעוץ משפטי איכותי, גדולה מדי, בכדי להותיר משימה זו, למי שאינם עורכי דין.

 

עו"ד ספי גבאי: "כאשר אני מייצג נהג-נאשם אני תמיד נכנס לנעליו ומבין את רגשותיו במיוחד כאשר הזכות החוקתית שלו לחופש ותנועה עלולה להיפגע עקב פסילה ו/או מאסר ולכן אני נלחם עבורו עד להשגת התוצאה האופטימאלית".

עו"ד ספי גבאי בעל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירות תנועה שונות ובעל מומחיות מיוחדת בטיפול בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר בתל בשומר. ליצירת קשר עם עו"ד ספי גבאי – 03-9786678

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד ספי גבאי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 03-9786678


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678


מידע חשוב נוסף