לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678

משפט תעבורה – מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת מהי?

נהיגה במהירות מופרזת היא נהיגה מעל המהירות המותרת הקבועה בחוק, על פי תקנה 54 לתקנות התעבורה ועל פי הוראות התמרורים המוצבים בדרך.

תקנה 54 לתקנות התעבורה מפרטת באמצעות טבלה את המהירות המרבית המותרת לכל סוג רכב ובכל סוג דרך, ועיקרה מובא להלן:

בדרך עירונית, המהירות המרבית המותרת, עבור רוב הרכבים, עומדת על 50 קמ"ש.

בדרך בין-עירונית, המהירות המרבית המותרת, עבור רוב הרכבים, עומדת על 80 קמ"ש.

בדרך בין עירונית עם שטח הפרדה בנוי, המהירות המרבית המותרת, עבור רוב הרכבים, עומדת על 90קמ"ש.

בדרך מהירה, המהירות המרבית המותרת, עבור רוב הרכבים, עומדת על 110 קמ"ש.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.

נסיעה במהירות העולה על המהירות הקבועה בחוק, נחשבת למהירות מופרזת ונהגה צפוי לסנקציות הקבועות בחוק.

חשוב לדעת, כי כאשר תמרור קובע מהירות אחרת מהאמור בתקנה, הוראת התמרור גוברת.

ישנם רכבים אשר רשות הרישוי מגבילה את מהירות נסיעתם ומציינת זאת ברישיון הרכב. רכבים אלה מוגבלים אך ורק למהירות המרבית המצוינת ברישיון הרכב, וחריגה ממהירות זו נחשבת למהירות מופרזת, גם אם מהירות זו נמוכה מהמהירות הקבועה בתקנות ובתמרור.

משפט תעבורה – סנקציות עונשיות בגין עבירת מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת, הנה אחת העבירות היותר שכיחות והיותר קלות לאכיפה לאור המכשור הקיים האומד את מהירות נסיעתם של רכבים בכביש ובכך מסייע בפעולות האכיפה.

בנסיבות בהן, נתפס נהג בשעה שהוא נוהג במהירות מופרזת, רשאי שוטר, בדרגת פקח, לשלול את רישיונו בו במקום בפסילה מנהלית למשך 30 יום.

גובה הקנס עבור נהיגה במהירות מופרזת ניתן בהתאם לגובה המהירות, ולעיתים במקום קנס יקבל הנהג הנאשם זימון להישפט בבית המשפט לתעבורה.

להלן פירוט מדרגי העונשים:

בדרך עירונית:

1. נסיעה עד 20 קמ"ש מעל המותר – 250 ₪ קנס.
2. נסיעה בין 21-30 קמ"ש מעל המותר – 750 ₪ קנס.
3. נסיעה של 31 קמ"ש מעל המותר – זימון לבית המשפט.

בדרך בין-עירונית:

1. נסיעה עד 25 קמ"ש מעל המותר – 250 ₪ קנס.
2. נסיעה בין 26-40 קמ"ש מעל המותר – 750 ₪ קנס.
3. נסיעה של 41 קמ"ש מעל המותר – זימון לבית המשפט.

במידה ולנהג הנאשם ישנן השגות לגבי גובה הקנס או עצם האישום, רשאי הוא להגיש בקשה להישפט בבית המשפט לתעבורה, ולטעון את טענותיו בעניין.

בהקשר זה חשוב לדעת, בטרם ספיגת הסנקציה העונשית, כי לא תמיד מדדי המהירות מציגים את המהירות שנעברה בפועל, ויש לבחון האם הופעלו בהתאם לתנאים הקבועים לגביהם, במידה ולא מולאו התנאים המוקדמים להפעלתם, הם אינם משקפים נכונה את המהירות בפועל, ואין לקבלם כראיה אמינה.

קריאה נוספת:

מדור תעבורה – אתר משטרת ישראל >>

בית המשפט לתעבורה – בדונו בעבירות מהירות מופרזת

דיון בבית המשפט לתעבורה בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת, יגרור אחריו שלילת רישיון על תנאי או בפועל לפרק זמן שנע בין שנה לשלוש שנים, תלוי בגובה המהירות ובנסיבות המקרה, וכן בנזק שנגרם, אם בכלל, כתוצאה מהעבירה.

בהקשר זה חשוב לציין, כי בנסיבות בהן נגרמה תאונת דרכים, לא ניתן יהא להרשיע את הנהג במשפט תעבורה במהירות מופרזת על סמך התרשמות חיצונית של עדי ראיה, ממהירות נסיעתו ברכב, ולשם כך יש צורך בראיות מוצקות. קביעה זו הובאה בפסיקת בית המשפט העליון שזיכה נאשם מעבירת הריגה והפחית את עונשו לגרם מוות ברשלנות, בשל היעדרה של תשתית עובדתית מספקת ביחס למהירות בה נהג. בית המשפט העליון ציין, כי לא ניתן להסתמך על התרשמות עדי ראיה כראיה המספיקה להרשעה במהירות מופרזת (ע"פ 4775/92 אל-תרתור עסאם נ' מדינת ישראל, לא פורסם).

עו"ד ספי גבאי: "כאשר אני מייצג נהג-נאשם אני תמיד נכנס לנעליו ומבין את רגשותיו במיוחד כאשר הזכות החוקתית שלו לחופש ותנועה עלולה להיפגע עקב פסילה ו/או מאסר ולכן אני נלחם עבורו עד להשגת התוצאה האופטימאלית".

עו"ד ספי גבאי בעל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירות תנועה שונות ובעל מומחיות מיוחדת בטיפול בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר בתל בשומר. ליצירת קשר עם עו"ד ספי גבאי – 03-9786678

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד ספי גבאי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 03-9786678


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678


מידע חשוב נוסף