לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

משפט תעבורה – עבירת ההפקרה

 הפקרת אדם בדיני תעבורה ובכלל – כללי

בנסיבות בהן אדם פוגע באדם אחר, מוטלת עליו חובה מוסרית וחוקית לעצור מייד ולהגיש עזרה ראשונה וסיוע מיידי לאותו נפגע. הימלטות מהמקום, לאחר פגיעה, מהווה עבירה חמורה על דיני תעבורה ומבצעה יהא צפוי לסנקציה פלילית קשה.

הן המחוקק והן בתי המשפט בכל משפט תעבורה נוהגים בנוקשות עם עברייני תנועה המואשמים בהפקרת אדם פצוע, לאחר פגיעה בו, וכראיה לכך, העונש הקבוע בצדה של העבירה הנו החמור ביותר על פי דיני תעבורה.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.

משפט תעבורה – העונש בגין עבירה של הפקרת אדם על פי דיני תעבורה

עבירה של הפקרת אדם, לאחר פגיעה בו, הנה העבירה החמורה ביותר, מבחינת העונש הקבוע בצידה, על פי דיני תעבורה.

המחוקק, כפי שנקבע על פי דיני תעבורה, החמיר מאוד עם עונשם של עברייני התנועה שנמצאו מפקירים אדם, לאחר שפגעו בו. ניתן לראות זאת על ידי גזרה שווה: בעוד העונש הקצוב בגין גרימת מוות ברשלנות עומד על שלוש שנות מאסר מקסימאליות, נקבע, כי בגין עבירת הפקרת אדם, עונש מאסר חובה בן שבע שנות מאסר מקסימום (ובנסיבות בהן קיימת ידיעה פוזיטיבית על פציעה – מוקצבות תשע שנות מאסר).

משפט תעבורה – מגמת הפסיקה

בתי המשפט הלכו בעניין זה על פי התווייתו הנוקשה של המחוקק. בפסיקתו, בית המשפט העליון, החמיר עם עונשם של מי שנמצאו עוברים על עבירת ההפקרה.

כך ברע"פ 10212/04 חיים ממן נגד מדינת ישראל, פ"ד נט (4) 210, עסק בית המשפט העליון בנסיבות בהן נמלט אדם מזירת תאונה בה היו נפצעים. בית המשפט העליון גזר על הנאשם מאסר בפועל למשך 24 חודשים יחד עם פסילת רישיון בפועל למשך 10 שנים (למרות שלא היו אבדות בנפש בתאונה). בית המשפט העליון ציין בפסק דינו את החובה המוסרית של כל אדם, להושיט עזרה ולסייע לכל פצוע, בין אם הוא הגורם לפציעה ובין אם לאו.

משפטי תעבורה – גישת בימ"ש עליון

גישתו הנוקשה של בית המשפט העליון התבטאה גם בפסיקותיהם של ערכאות נוספות.

כך, בית המשפט העליון אשיר את פסיקת בית המשפט המחוזי, להטיל עונש בן 18 חודשי מאסר בפועל על נאשמת אשר נמלטה מזירת התאונה, לאחר שגרמה למותו של אדם ולפציעת ארבע נערות, ונסעה לעבודתה, מבלי שדיווחה למשטרה, עד שלבסוף אותרה (רע"פ 9456/02 פורת נגד מדינת ישראל (פורסם בנבו. ניתן ביום 07.11.02).

ב- ע"פ 12039/04 אורן אשר נגד מדינת ישראל (פורסם בנבו. ניתן ביום 16.05.05) בית המשפט העליון דן בהחלתו של סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה. את דברים אלו ניתן להשליך גם על ענייננו: "העבירה החמורה בה הורשע המערער, שעניינה בהפקרה לאחר פגיעה, קובעת עונש כבד של 9 שנות מאסר בצידה. בכך באה לידי ביטוי השקפת המחוקק אשר להתנהגות המצופה מנהג שפגע באחר, גם אם לא באשמתו וגם במקרים בהם אין בסיוע על ידי הנהג הפוגע כדי להקל על מצבו של הקורבן.

עמדתו של המחוקק בהקשר זה הינה ברורה וחד משמעית. המבקש לנהוג בכביש נושא על כתפיו אחריות כבדה. במסגרת זו עליו לעשות כל שביכולתו לשמור על בטיחותם ושלמות גופם של האחרים העושים שימוש בדרך, בין אם כנהגים ובין אם כהולכי רגל. האחריות המוטלת על הנהג אינה מתמצית אך בשמירה על כללי התנועה, אלא זו רחבה יותר וכוללת, בין היתר, הושטת יד למי שנפגע על ידו, גם במקרים בהם הפגיעה אינה כרוכה בביצוע עבירה על ידי הפוגע".

מגמת הפסיקה הנה ברורה. עבירת ההפקרה נחשבת לעבירה חמורה, על פי דיני תעבורה, אשר העונש הקבוע בצידה הולם את חומרתה. כמו כן, בעת האחרונה, הפכה תופעה קלוקלת זו לנפוצה יותר ויותר, ולכן, קיים צורך אקוטי למגר אותה ככל הניתן, ולהעביר מסר חד משמעי, שהענישה בגינה תהא חמורה ונוקשה.

 

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיניכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף