לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

משפט תעבורה – שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה התעדכנה בשנת 2003 במגמה להחמיר עם עברייני התנועה המועדים. שיטת הניקוד הינה סנקציה אותה יזם משרד התחבורה במטרה לסייע בפעולות האכיפה בעברייני התנועה הסדרתיים. אופן צבירת הנקודות, ביסוד שיטת הניקוד, אינו פוגע בנהג הסביר, אלא מתמקד בעברייני התנועה המורשעים בתכיפות.

המקור החוקי בפקודת התעבורה

חלק ז' בפקודת התעבורה קובע את שיטת הניקוד ומפרט כיצד בנויה השיטה ובגין אילו עבירות תנועה נצברות נקודות לחובת נהג ומה הסנקציה בגינן. התוספת השישית לפקודת התעבורה מפרטת באמצעות טבלה, בכמה נקודות יחויב נהג על פי העבירה שבה הורשע.

שיטת הניקוד החדשה הלכה למעשה

בעבר שיטת הניקוד הנוהגת, קבעה שלוש דרגות של ניקוד (2, 4 ו-6). כיום, שיטת הניקוד החדשה קובעת מדרג רחב יותר של נקודות, כאשר כל מדרג מבטא את חומרת העבירה.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.

שיטת הניקוד החדשה בנויה על חמש מדרגים על פי חומרת העבירה (החל מ-2 נק', 4, 6, 8, עד 10). ככל שהעבירה שנעברה קלה יותר, מספר הנקודות שייצבר לחובת הנאשם, קטן יותר.

בתוספת השישית לתקנות התעבורה, קבועה טבלה המשייכת כל סוג עבירה למספר הנקודות בהן יחויב נהג שנמצא נאשם בגינה.

דוגמא לעבירות קלות, יחסית, המחייבות ב- 2 נקודות: גרירת אופנוע שלא כדין, נוסע שאינו חוגר חגורת בטיחות, כנדרש, נסיעה ללא אורות.

דוגמא לעבירות המחייבות ב-4 נקודות: אי ציות לתמרור "עצור" וכן לתמרור "אין כניסה", שימוש בטלפון נייד ללא דיבורית, עקיפה מימין.

דוגמא לעבירות המחייבות ב-6 נקודות: ילד לא חגור במושב בטיחות, נהג שלא חוגר חגורת בטיחות, אי מתן זכות קדימה בצומת.

דוגמא לעבירות המחייבות ב-8 נקודות: אי עצירה לפני מפגש מסילות ברזל, מהירות העולה על 26-40 קמ"ש על המהירות המותרת בדרך שאינה עירונית וכן מהירות העולה על 21-30 קמ"ש על המהירות המותרת בדרך עירונית, פניית פרסה בנסיבות מחמירות תוך כדי סיכון עוברי דרך.

דוגמא לעבירות המחייבות ב-10 נקודות: נהיגה תחת השפעת אלכוהול, כניסה לצומת ברמזור אדום, אי מתן זכות קדימה בתמרור המורה כאמור.

לעבירות התחבורתיות, בנוסף על הסנקציה של צבירת הנקודות, ישנן סנקציות נוספות ביניהן: קנס כספי על-פי חומרת העבירה, הזמנה להישפט בבית המשפט לתעבורה, בו ניתנים עונשים מגוונים, החל מקנס כספי, שלילת רישיון לתקופה קצובה, על תנאי או בפועל, ויכול אף להגיע, בנסיבות חמורות, לביצוע עבודות שירות ואף לריצוי מאסר.

מן הצד האחר, קיימות עבירות תחבורתיות קלות שאינן מחיבות את הנושא בהן בנקודות כלל, כגון, עבירות חנייה. אולם, הן חיבות בתשלום קנס, שיש להקפיד לשלמו במועד.

כיצד פועלת שיטת הניקוד החדשה?

בנסיבות בהן, נעברה עבירה על דיני התעבורה, והנאשם הורשע בגינה בבית המשפט, או שילם בגינה את הקנס הכספי, ייצבר לחובת הנהג המורשע מספר הנקודות הקבוע לאותה עבירה (גם בנסיבות בהן הקנס הכספי לא שולם, ועברו 90 הימים הקבועים לתשלומו, ייצברו הנקודות לחובתו).

משפט תעבורה – הסנקציות בגין צבירת נקודות

כאשר במשך תקופה של שנתיים, מיום ביצוע העבירה הראשונה, נצברות לחובתו של נהג יותר מ-12 נקודות, או אז יחויב אותו נהג לעבור קורס נהיגה נכונה ולעמוד בהצלחה במבחן הסיום.

במידה והנהג צבר לחובתו 22 נקודות, תקופת הצבירה בעניינו תעמוד על 4 שנים, במידה ויגיע במהלך התקופה האמורה ליותר מ-24 נקודות, יזומן לקורס נוסף בנהיגה נכונה (השונה מהקורס הבסיסי) ויבחן בסיומו.

נהג שצבר לחובתו 36 נקודות ויותר, ייפסל רישיון הנהיגה שלו לשלושה חודשים, בסופם ייאלץ לעבור בהצלחה מבחן נהיגה עיוני, בכדי לזכות ברישיונו שוב.
מי ששוב צבר לחובתו, במהלך תקופת הצבירה, 36 נקודות, ייפסל רישיון הנהיגה שלו ל-9 חודשים, בסיומם ייאלץ לעבור מבחן נהיגה עיוני ומעשי וכן לעבור בדיקות רפואיות, בכדי לקבל את רישיונו חזרה.

לסיכום, הדרך האפקטיבית ביותר להימנע מצבירת נקודות ומהסנקציות המתלוות אליהן, היא להקפיד לנהוג על פי דיני התעבורה, תוך שמירה על ביטחון ציבור הנהגים והולכי הרגל.

 

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיניכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף