לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

נהיגה בשכרות – העונש

כולנו ערים לכך שהקטל בכבישים הוא אחת הבעיות הקשות והבוערות על סדר היום הציבורי בישראל.

חלק נכבד מן הבעיה היא כי העבירה של נהיגה בשכרות מתבצעת חדשות לבקרים ללא ערות מספקת לכך שנהיגה בשכרות היא מסוכנת והשלכותיה הרות אסון. בשנים האחרונות החליט המחוקק לאמץ מדיניות קשוחה באשר לעברייני התנועה בכלל ולנוהגים בשכרות בפרט.

בשל חומרתה של עבירת נהיגה בשכרות ראה המחוקק לנכון לשנות מהותית את המצב המשפטי לגבי הרשעה בעבירת נהיגה בשכרות. שינוי זה כולל גם קביעה של עונש מינימום לנהג המורשע בעבירה של נהיגה בשכרות – פסילת רישיונו לתקופה של שנתיים לפחות.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.

שינוי המצב המשפטי

במסגרת המאבק בקטל בדרכים, החליט המחוקק לשנות את המצב המשפטי בכל הנוגע לעבירה של נהיגה בשכרות:

1. שינוי המצב המשפטי – בעבר, הרשעת נהג בעבירה של נהיגה בשכרות הייתה על בסיס התרשמות חיצונית של שוטר ללא כלי אובייקטיבי אמיתי אשר יראה באמת האם הנהג אכן נהג בשכרות. מכשיר "הינשוף" שינה את המצב והפך לכלי העיקרי באמצעותו מרשיעים נהגים בעבירת נהיגה בשכרות.

על פניו, שינוי חיובי לעומת המצב הקודם בו הורשעו אנשים בנהיגה בשכרות על פי ההתרשמות הכללית של השוטר מהם. אולם שינוי זה טומן בחובו בעייתיות אחרת. אמינותו של מכשיר הינשוף לא הוכחה ותקינותו מוטלת בספק כאשר השימוש בו לא נעשה על פי הנהלים שנקבעו בתקנות.

2. קביעת עונש מינימום – התיקון בחוק קובע כי אדם אשר הורשע בנהיגה בשכרות – יוטל על רישיונו פסילה של מינימום שנתיים כאשר רק בנסיבות מיוחדות, "מטעמים מיוחדים", רשאי בית המשפט לגזור עונש מופחת על הנהג העומד לדין.

פסילת רישיון לשנתיים – האם ראוי?

על רקע תרבות הנהיגה בישראל אשר גובה קורבנות יום יום, נראית ההחמרה בענישה של נהיגה בשכרות כהחמרה לגיטימית לחלוטין ויותר מכך, כהחמרה מבורכת. נותר רק לקוות כי עונש המינימום ירתיע נהגים מלבצע את העבירה הנוראה הזו של נהיגה בשכרות.

מצד שני יכולה לעלות השאלה האם קביעתו של עונש מינימאלי איננה צעד אחד רחוק מדי. האם לא היה נכון יותר להשאיר לבית המשפט מקום לשיקול דעת להבחין בין מקרים חמורים יותר וחמורים פחות של נהיגה בשכרות?

המחוקק אמנם הותיר צריח קטן בדמות "טעמים מיוחדים" אך המדובר רק מקרים בודדים ונדירים בהם יוכל בית המשפט להטיל על הנהג עונש מופחת. האם לא היה ראוי כי יוכל בית המשפט לבצע הבחנה יומיומית בין חומרתם של תיקים שונים? מה אתם חושבים?

מהי נהיגה בשכרות לפי החוק?

לאור ההחמרה בענישה בגין נהיגה בשכרות חשוב להבין ולדעת מהי נהיגה בשכרות על פי החוק. רף המדידה לקביעת כמות האלכוהול המותרת תלוי בסוג הבדיקה שהשוטר מורה לנהג לבצע:

1. בדיקת דם – במקרה זה ייחשב נהג כנוהג בשכרות אם רמת האלכוהול בדמו תהיה גבוהה יותר מ – 50 מיליגרם אלכוהול ב – 100 מיליליטר של דם. חשוב לדעת כי שוטר רשאי לדרוש מאיתנו לעשות בדיקת דם רק במקרים בהם היינו מעורבים בתאונת דרכים או במצב שבו לשוטר יש חשד סביר כי נהגנו בשכרות.

2. בדיקת ינשוף – במסגרת בדיקה זו ייחשב אדם לשיכור אם בליטר אוויר נשוף נמצאו יותר מ – 240 מיקרו- גרם אלכוהול. בניגוד לבדיקת דם, את בדיקת הנשיפה על ידי מכשיר הינשוף, יכול שוטר להורות לנו לבצע גם מבלי שיידרש לחשד ספציפי לגבינו.

לסיכומו של עניין, בואו ננהג בזהירות ובחוכמה בכבישים. אם יצאנו ושתינו, נעביר את מפתחות הרכב למי שלא שתה. כך נביא את כולנו הביתה בשלום ולא נסתכן בפסילת רישיון.

 

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיניכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף