לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678

תאונת אופנוע היא תאונת עבודה?

מבוא – תאונת אופנוע ותאונת עבודה

תאונת אופנוע אשר נחשבת כתאונת עבודה לא מסתכמת רק בקבלת פיצויים מחברת הביטוח בה הרוכב מבוטח. קיימת גם האפשרות לקבל פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי. אולם שימו לב, חברות הביטוח לא פראייריות וכל שקל שהרוכב יקבל מהביטוח הלאומי יקוזז מהפיצויים שתשלם חברת הביטוח.

כיצד המוסד לביטוח לאומי מגדיר תאונת עבודה

1. הגדרה – המוסד לביטוח לאומי מגדיר תאונת עבודה כתאונה שהתרחשה תוך כדי העבודה ועקב העבודה. אם רוכב אופנוע חווה תאונת אופנוע במסגרת עבודתו, המוסד לביטוח לאומי יחשיב את התאונה כתאונת עבודה.

הדוגמא המובהקת לכך היא תאונות אופנוע אשר קורות לשליחים אשר חווים תאונות אופנוע במסגרת השליחויות שהם מבצעים. סעיף 80 לחוק המוסד לביטוח לאומי אף מגדיל וקובע שתאונת עבודה תוכר גם כאשר תאונת האופנוע מתבצעת כאשר הרוכב מצוי בדרכו אל העבודה או ממנה.

2. חריגים – החריג לסעיף קובע שלא תהיה הכרה בתאונת אופנוע כתאונת עבודה אם במהלך הנסיעה רוכב האופנוע סטה מהדרך המקובלת אל העבודה או ממנה, או שהתבצעה הפסקה במהלך הנסיעה.

לצורך העניין הפסקות הכרחיות כמו עצירה לתדלוק לא תחשב כהפסקה אשר תבטל את תאונת העבודה, כמו גם הפסקות מינוריות כמו הפסקה לקניית עיתון או הפסקה לצורך קניית מזון לדרך.

על מה משלם הביטוח הלאומי פיצויים

1. אין פיצוי כפול – היה וקיימת לרוכב עילה סבירה לטעון כי תאונת האופנוע ארעה במסגרת עבודתו, רשאי רוכב האופנוע לפנות אל הביטוח הלאומי בבקשת סיוע, אם כי עליו לקחת בחשבון שהפיצוי שהוא יקבל לא יהיה כפול, כלומר לא יהיה מצב בו הרוכב הפצוע יקבל פיצוי גם מהביטוח הלאומי וגם מחברת הביטוח. משמע כל סכום שהרוכב מקבל מהמוסד לביטוח לאומי מקוזז מהסכום שחברת הביטוח בה הרוכב מבוטח תשלם.

2. על מה בכל זאת משולמים פיצויים – הביטוח הלאומי יכול לשלם לרוכב האופנוע פיצויים על תקופת המחלה בה נעדר מהעבודה. היה ובעקבות תאונת אופנוע נקבעה לרוכב נכות לצמיתות, הביטוח הלאומי ישלם לנפגע מענק או קצבה, הכול בהתאם לדרגת נכותו.

כמובן שהביטוח הלאומי יכול להגיש לרוכב הפצוע החזר של הוצאותיו הרפואיות ומקרה של פגיעות גוף חמורות יינתן גם סיוע בשיקום ובסיעוד הרוכב הפגוע. בכל הקשור להפסדי השתכרות לעתיד, חברת הביטוח היא שאמורה לדאוג לעניין.

תאונת עבודה – צעדים ראשונים

1. הדברים הדחופים – הדבר הבהול הראשון שמומלץ לרוכב אופנוע לעשות במקרה שחווה תאונת אופנוע, הוא להתקשר למקום עבודתו ולהודיע את הדבר לממונים עליו.

כמו כן מומלץ להודיע כבר בטיפול המיידי בבית החולים או בקופת החולים שהתאונה היא תאונה שקרתה במסגרת העבודה. מאוחר יותר יש לוודא כי התאונה אכן מוכרת במוסד הרפואי כתאונת עבודה, ושאישורי המחלה מגולמים באמצעות טפסים הקרואים "תעודה רפואית לנפגע בעבודה".

2. הדברים הפחות דחופים – בשלבים מאוחרים של התהליך יש להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקביעת דרגת נכות. יש להקפיד על כך שהתביעה לא תוגש במועד שיאוחר מ-12 חודשים מיום הפגיעה על מנת שלא להפסיד זכויות. לכן מומלץ להזדרז ולהגיש את התביעה כמובן בסיוע של עורך דין מנוסה אשר בקיא בתחום.

 

עו"ד ספי גבאי: "כאשר אני מייצג נהג-נאשם אני תמיד נכנס לנעליו ומבין את רגשותיו במיוחד כאשר הזכות החוקתית שלו לחופש ותנועה עלולה להיפגע עקב פסילה ו/או מאסר ולכן אני נלחם עבורו עד להשגת התוצאה האופטימאלית".

עו"ד ספי גבאי בעל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירות תנועה שונות ובעל מומחיות מיוחדת בטיפול בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר בתל בשומר. ליצירת קשר עם עו"ד ספי גבאי – 03-9786678

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד ספי גבאי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 03-9786678


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678


מידע חשוב נוסף