לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678

תלונות שווא במסגרת של גירושין – תופעה ודרכי התמודדות

תופעת תלונות השווא בגירושין כבר אינה תופעה שולית. למרבה הצער, נשים רבות בוחרות להגיש תלונת שווא כנגד הבעל/הגרוש במסגרת הליכי גירושין. ממה נובעת התופעה? וכיצד כדאי לך להתנהל אם הגישו כנגדך תלונת שווא? על תלונות שווא וגירושין במאמר שלפניכם.

אתה קם בבוקר בהיר ומגלה להפתעתך כי הוגשה כנגדך תלונה במשטרה בגין אלימות. אתה מברר במה מדובר, ומסתבר כי התלונה הוגשה על ידי לא אחרת מאשר גרושתך. האשה עמה חיית במשך שנים רבות החליטה להעליל עליך עלילת שווא כי התנהגת אליה או אל הילדים באלימות פיזית או מינית.

נשמע לכם כמו סרט רע? ובכן, למרבה הצער, מדובר במציאות קשה וכואבת. לא מעט סכסוכי גירושין נגררים למחוזות של תלונות שווא, וגברים נורמטיביים רבים מוצאים את עצמם בן לילה חשודים בעבירות חמורות.

אשה שהגישה תלונת שווא – לא תועמד לדין

את העלייה במספר תלונות השווא בגירושין [ובכלל] ניתן לתלות ביחס המקל של החוק למגישי תלונות שווא בגין אלימות פיזית או מינית. על פי הנחיית פרקליט המדינה, אין להעמיד לדין אדם שהעיד על עצמו שהיה קרבן לעבירת אלימות או לעבירת מין וחזר בו.

זוהי לשון הנחייה 2.5 של פרקליט המדינה, סעיפים 9-10:

"בעת קבלת החלטה בדבר נקיטת הליכים נגד עד שהיה קורבן לעבירת מין או אלימות ראוי לקחת בחשבון את מצבו הנפשי של העד בעת המשפט… ולבחון האם העדות המקורית היא עדות אמת והסתירה נובעת מחשש מהנאשם, מרצון להשכין שלום בית, מקיומן של רגשות אשם כלפי הנאשם, מהעדר כוח הנפשי הנדרש כדי להעיד נגדו בבית המשפט עדות מפלילה, וכדומה… לפיכך, רק במקרים נדירים ביותר יש מקום לניהול הליכים פליליים נגד העד במקרה שכזה, ובוודאי שאין מקום לעצרו לצרכי חקירה"

משמעותה של הנחיה זו היא כי אשה המגישה תלונת שווא אינה נוטלת כמעט סיכון על עצמה, שכן, גם אם היא תסתבך בדבריה ותחזור בה מעדותה, עדיין היא לא תועמד לדין.

מצב משפטי זה עורר ביקורת ציבורית. על פי הביקורת, יש לשנות את המצב מן היסוד ולקבוע עונש מרתיע על הגשת תלונות שווא. עם זאת, נכון לעכשיו, מצב משפטי זה נותר על כנו, וברוב המקרים נשים לא תעמודנה לדין בגין הגשת תלונת שווא.

תלונות שווא בגירושין בשיטת ה'מצליח'

היות ואשה המגישה תלונת שווא אינה נוטלת סיכון רב על עצמה, יועצי אחיתופל למיניהם ממליצים לנשים להגיש תלונה כנגד הגרוש בשיטת ה'מצליח'. לאמור: אם התלונה תתפוס והבעל יואשם באלימות – מה טוב, ואם לאו – האשה לא תינזק.

למרבה הצער, תופעה זו אינה שולית. גברים רבים מוצאים את עצמם חשודים בעבירות חמורות במסגרת סכסוכי גירושין, עד כדי שניתן לומר שתלונות שווא הן חלק בלתי נפרד מסכסוכי גירושין רבים.

הגישו כנגדך תלונת שווא? פְּעל בצורה שקולה ומושכלת

אם גרושתך הגישה כנגדך תלונת שווא, כדאי לך לפעול בצורה שקולה, מושכלת ורגועה. מטבע הדברים, רגשות עזים סוערים בקרבך ואתה כעוס, פגוע ואולי אף מעוניין בנקמה, אך כדאי לך לזכור: אתה חשוד כרגע בעבירות חמורות, והתנהגות אלימה לא תסייע לך להסיר את החשדות כנגדך, אלא להיפך.

ישנם אנשים הסבורים שכדאי להם להגיש תלונת שווא נגדית כדי 'לאזן' את המצב, אך למותר לציין כי מדובר בטעות פטאלית. בכדי להתגונן מפני תלונת השווא עליך ליצור אמינות בפני המשטרה ובפני בית המשפט, ולא להיגרר בעצמך לשקרים ולתלונות שווא.

עו"ד ספי גבאי: "כאשר אני מייצג נהג-נאשם אני תמיד נכנס לנעליו ומבין את רגשותיו במיוחד כאשר הזכות החוקתית שלו לחופש ותנועה עלולה להיפגע עקב פסילה ו/או מאסר ולכן אני נלחם עבורו עד להשגת התוצאה האופטימאלית".

עו"ד ספי גבאי בעל ניסיון רב בייצוג נהגים בעבירות תנועה שונות ובעל מומחיות מיוחדת בטיפול בתיקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר בתל בשומר. ליצירת קשר עם עו"ד ספי גבאי – 03-9786678

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.אין באמור לעיל ובאתר משפט תעבורה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד ספי גבאי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד ספי גבאי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב, 6777886

טלפון: 03-9786678


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
03-9786678


מידע חשוב נוסף