משפט תעבורה
משפט תעבורה
פנייה לייעוץ אישי  התליית רישיון נהיגה (מדריך משפטי)

  רבים מהנהגים תלויים עד מאוד ברישיון הנהיגה שלהם: נסיעות לעבודה בבוקר, פיזור הילדים למסגרות, סופר, מפגשים חברתיים, כל אלו דורשים יכולת להתנייד בקלות.

  עבור חלק מהנהגים, רישיון הנהיגה מהווה גם מקור פרנסה, כך שהודעה על התליית רישיון הנהיגה עשויה להיות כבדת משקל ולשבש את יכולת ההתנהלות היום יומית.

  אם קיבלתם הודעה על התליית רישיון הנהיגה שלכם, המאמר שלפניכם יוכל לסייע לכם להבין מה ניתן לעשות בנדון.

  תוכן עניינים

  התליית רישיון נהיגה – מהי?

  התליית רישיון נהיגה היא פסילה של רישיון הנהיגה לתקופה מסוימת, ואילו קבלת רישיון הנהיגה חזרה מותנה בעמידה בתנאי שנקבע מראש.

  כלומר, הנהג יקבל את רישיונו חזרה רק לאחר שביצע את אמצעי התיקון שהוטל עליו.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   התליית רישיון נהיגה עשויה להתבצע בשני מקרים:

   1. כאשר הנהג צבר מעל 12 נקודות תעבורה לחובתו ולא נקט באמצעי תיקון תוך 6 חודשים – במקרה שביצע הנהג מספר עבירות תעבורה, שהובילו לרישום של מעל 12 נקודות תעבור לחובתו, הנהג יידרש לבצע קורס נהיגה מונעת.

   נהג שצבר 12-22 נקודות תעבורה יידרש לבצע קורס בסיסי בנהיגה נכונה, ואם צבר 24-34 , יידרש לבצע שני קורסים של נהיגה נכונה (בסיסי ומתקדם).

   במקרה שהנהג לא ביצע את אמצעי התיקון שנדרש לבצע תוך 6 חודשים מיום קבלת הזימון לביצוע הקורס, יכול משרד הרישוי להורות על התליית רישיון נהיגה עד להשלמת הקורס.

   1. נהג שהופנה לבדיקות רפואיות – מצב נוסף של התליית רישיון הנהיגה הוא כאשר נהג הופנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת לבצע בדיקת כשירות רפואית, וקבלת רישיונו תלויה בביצוע הבדיקות וקבלת אישור כי הנהג כשיר לנהיגה.

   כיצד מגישים בקשה לדחיית התליית רישיון נהיגה?

   בקשה לדחיית התליית רישיון נהיגה מגישים באמצעות טופס בקשה דיגיטלי דרך האתר של משרד הרישוי.

   דרך האתר הממשלתי, תדרשו למלא את הפרטים שלכם ולבצע הזדהות במערכת. בטופס הבקשה לדחייה, תדרשו לבחור את סוג הקורס שעליכם לבצע (קורס בסיסי נהיגה מונעת או קורס מתקדם).

   חשוב לציין, כי ניתן לדחות את התליית רישיון הנהיגה רק פעם אחת. אם פנייתכם תתקבל, תקבלו הודעה שתציין כי אושרה דחיית התליית רישיון הנהיגה שלכם בחצי שנה.

   בתקופה זו, תדרשו להשלים את אמצעי התיקון שהוטל עליכם.

   האם ניתן לבטל את התליית רישיון נהיגה?

   אכן, ניתן לבטל את התליית רישיון הנהיגה, אולם הביטול תלוי בנסיבות המקרה ובמטרת התליית הרישיון.

   כלומר, במקרה הראשון שהוצג לעיל, בו קבלת רישיון הנהיגה מותנית בביצוע קורס נהיגה מונעת, התליית הרישיון תבוטל ברגע המצאת אישור בכתב המעיד כי הנהג נרשם לקורס נהיגה מונעת.

   לעומת זאת, כאשר מטרת התליית רישיון הנהיגה היא ביצוע בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ביטול  ההתליה עשוי להפוך מסובך מעט.

   הנהג רשאי להגיש בקשה לביטול התליית רישיון הנהיגה, כאשר במסגרת הבקשה יפרט הנהג את הסיבות להגשת הבקשה, ינמק ויוכיח כי הוא אכן כשיר לנהיגה.

   הבקשה שהגיד הנהג תבחן על ידי וועדה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שיחליטו האם לקבל או לדחות את הבקשה.

   התליית רישיון נהיגה לנהג חדש

   כאשר מדובר בהתליית רישיון נהיגה לנהג חדש, האפשרות לבטל את התליית הרישיון או לדחות אותה היא מצומצמת יותר ובקשת דחייה למשל, תבחן באופן נוקשה יותר ופחות סלחני.

   הסיבה לכך היא שהחוק נוהג להחמיר ביחס לנהגים חדשים בעת ביצוע עבירות תעבורה, שכן הם אינם נהגים בעלי ניסיון ונדרשים לנקוט בזהירות יתרה.

   לסיכום, התליית רישיון נהיגה מהווה סנקציה חמורה המשפיעה רבות על התנהלותו היום יומית של הנהג.

   לכן, במידה שקיבלתם הודעה על התליית רישיון הנהיגה שלכם, והנכם מעוניינים בביטול התניית הרישיון או הגשת בקשה לדחייה, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה מומחה בתחום.

   עורך דין מקצועי, יוכל לסייע לכם ולייעץ לכם כיצד לפעול ומה כדאי לכתוב בבקשה.

   *אין באמור לעיל ובאתר Trafficlaw משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כל המסתמך על האמור באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף