משפט תעבורה
משפט תעבורה
פנייה לייעוץ אישי  מצלמת מהירות צילמה אותך? כל מה שאתה צריך לדעת

  נסעתם בכביש מהיר, לפתע זיהיתם הבזק אור של מצלמת מהירות שצילמה אתכם. עכשיו מה שנותר הוא להמתין לקבלת הדו"ח כדי לגלות איזה קנס תדרשו לשלם.

  רבים מהנהגים הישראלים מכירים את התחושה, אך כדאי שתדעו שקיימת אפשרות נוספת – הגשת בקשה לביטול הדו"ח.

  במאמר שלפניכם, כל מה שצריך לדעת בנוגע לדו"ח מצלמת מהירות.

  תוכן עניינים

  מהי מצלמת מהירות?

  מצלמת מהירות היא מצלמה המודדת את מהירות הרכבים הנוסעים, שמצלמת את הרכב במקרה שזיהתה כי הרכב נוסע במהירות מופרזת.

  כיום, מצלמות מהירות ממוקמות כמעט בכל מקום, ומאפשרות לאכוף הגבלת מהירות גם ללא נוכחות פיזית של שוטרים בשטח.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מצלמות מהירות מבוססות על מספר סוגים של טכנולוגיה כגון לייזר או אינפרא אדום, אולם מצלמת המהירות הנפוצה ביותר היא זו המבוססת על מכ"ם.

   איך ניתן לדעת אם מצלמת מהירות צילמה אותי?

   במקרה שמצלמת מהירות זיהתה נסיעה במהירת מופרזת וצילמה רכב מסוים, הנהג יקבל הודעה על ביצוע העבירה בדואר, יחד עם פרטי העבירה ותמונת הרכב.

   ברוב המקרים, ההודעה שתשלח לנהג תצורף לקנס תעבורה, שבצידו רישום נקודות תעבורה לחובתו של הנהג. אך טרם קבלת ההודעה, תוכלו לדעת שמצלמת מהירות צילמה אתכם במידה שזיהיתם שלט או כביש מסומן.

   בחלק מהמקרים, מצלמות המהירות מסומנות ע"י שלטים, וזאת במטרה להזהיר את הנהגים שיש מצלמת מהירות.

   דרך נוספת לדעת האם צולמתם במצלמת מהירות היא זיהוי הבזק אור. חלק ממצלמות המהירות מצלמות את הרכבים בעזרת פלאש, ולכן אם זיהיתם הבזק אור בסמוך לרכב שלכם (בדרך כלל בלילה) ישנו סיכוי שצולמתם על ידי מצלמת מהירות.

   דו"ח מצלמת מהירות

   כפי שצוין קודם, דו"ח מהירות שקיבל נהג לאחר שצולם במצלמת מהירות יישלח בדואר לנהג יחד עם פרטי העבירה. הקנס שיוטל על הנהג ומספר נקודות התעבורה שיירשמו לחובתו נקבעים בהתאם למהירות שבה נסע. כלומר, ככל שחריגת הנהג מהמהירות המותרת גדולה יותר, כך גם הקנס יהיה גבוה יותר.

   לדוגמא: בדרך עירונית, בה המהירות המותרת היא 50 קמ"ש, חריגה של עד 20 קמ"ש (כלומר נסיעה של עד 70 קמ"ש) תגרור עימה קנס של 250 ₪.

   במקרה בו הנהג חרג מהמהירות המותרת עד 30 קמ"ש (כלומר נסיעה של עד 80 קמ"ש), הקנס הכספי יעמוד על 750 ₪.

   במקרה של חריגה מהמהירות המותרת עד 40 קמ"ש (כלומר נסיעה של עד 90 קמ"ש), הקנס הכספי יעמוד על 1500 ₪ בצירוף לרישום 10 נקודות תעבורה.

   בחריגה של מעל 40 קמ"ש מהמהירות המותרת, העונש עשוי להיות פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה והזמנה לדין.

   בדרך בין עירונית, בה המהירות המותרת היא 90 קמ"ש, חריגה של עד 25 קמ"ש (כלומר נסיעה של עד 115 קמ"ש) תגרור עימה קנס של 250 ₪.

   במקרה בו הנהג חרג מהמהירות המותרת עד 40 קמ"ש (כלומר נסיעה של עד 130 קמ"ש), הקנס הכספי יעמוד על 750 ₪, בצירוף רישום 8 נקודות תעבורה לחובתו של הנהג.

   במקרה בו הנהג חרג מהמהירות המותרת עד 50 קמ"ש, הקנס הכספי יעמוד על  1500 ₪ ורישום של 10 נקודות תעבורה לחובתו של הנהג.

   חריגה של מעל 50 קמ"ש תגרור הזמנה לדין וכתב אישום בצירוף לרישום 10 נקודות תעבורה לחובתו של הנהג.

   מה ניתן לעשות אם קיבלתי הודעה שנתפסתי במצלמת מהירות?

   במידה שקיבלתם הודעה שנתפסתם במצלמת מהירות , כאשר מדובר בעבירה שהיא קנס כספי ולאחר שבדקתם כי אתם אכן אלו שנהגתם ברכב , ישנן לפחות 3 אפשרויות:

   1.  תשלום הקנס – במידה שאתם יודעים כי נסעתם במהירות מופרזת והדו"ח אכן מוצדק, ברירת המחדל היא לשלם את הדו"ח שקיבלתם. לפני התשלום מומלץ לבחון את ההשלכות המשפטיות של ההרשעה.
   2. הגשת בקשה לביטול דו"ח המהירות – במידה שאתם סבורים כי נפלה טעות במספר הרכב או בצילום עצמו, וחושדים כי הדו"ח שנשלח אליכם אינו מוצדק, דעו שעומדת בפניכם האפשרות לבטל את דו"ח המהירות.
   3. בקשה להמרה באזהרה במקרים המתאימים.

   על מנת לעשות זאת, חשוב לפנות לעורך דין תעבורה מנוסה לקבלת ייעוץ משפטי.

   עורך דין מקצועי ייבחן את הדו"ח שקיבלתם ויבדוק שהדו"ח אכן עומד בכל התנאים שקובע החוק. כך, יגדל הסיכוי להוביל לביטול הדו"ח.

   לסיכום, על מנת לא להיתפס על ידי מצלמת מהירות, הצעד המומלץ ביותר הוא לנסוע במהירות המותרת שהחוק מתיר.

   אך במידה שבכל זאת נתפסתם במצלמת מהירות, אל תמהרו לשלם את הדו"ח שכן תשלום הדו"ח מהווה הודאה באשמה. לפני כן, מומלץ להיוועץ בעורך דין תעבורה, על מנת שימליץ לכם כיצד כדאי לפעול.

   *אין באמור לעיל ובאתר Trafficlaw משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כל המסתמך על האמור באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף