משפט תעבורה
משפט תעבורה
פנייה לייעוץ אישי  נהג ברכב שהתהפך ונפגע כשחילץ חבריו ממנו – חברת הביטוח תפצה במעל 400,000 ₪!

  בית משפט השלום בתל אביב הכיר בפעולת חילוץ חבריו של הנפגע מרכב שהיה מעורב בתאונת דרכים, אף כתאונת דרכים ומשכך, הכיר במחלץ כנפגע תאונת דרכים בעצמו של חברת הביטוח לפצותו בגין נזקיו.

  בכך דחה בית המשפט את טענות חברת הביטוח אשר ניסתה להתנער מאחריותה ולטעון כי מאחר ולא נפגע בתאנה עצמה אלא בחילוץ, הרי שאין מדובר בתאונה והוא אינו זכאי לפיצוי.

  תוכן עניינים

  תאונת דרכים קטלנית

  הסקירה באדיבות פורטל bechar

  הנפגע נהג ברכב ביחד עם עוד שלושה נוסעים, כאשר איבד שליטה והרכב התהפך. מיד לאחר מכן, בדק הנפגע מי מהנוסעים נותר חי וחילץ את שני הנוסעים שנותרו בחיים לאחר התאונה הקשה.

  כתוצאה מחילוץ חבריו, נפצע הנפגע בידו פציעה חמורה (שאליה אפילו לא שם לב ורק אנשי מד"א הסבו תשומת ליבו לפציעתו) אשר בגינה נגרמה לו נכות לצמיתות בשיעור של 14.5% ולפיכך, הגיש הנפגע תביעה לפיצויו בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   חברת הביטוח: נפצה רק בגין התאונה ולא בגין החילוץ

   חברת הביטוח טענה כי תפצה את הנפגעים מתאונת הדרכים עצמה, אך מאחר וחילוץ הנוסעים אינו מהווה שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה, הרי אינו יכול להוות תאונת דרכים והיא אינה צריכה לפצות את הנפגע בגין נזקיו.

   חברת הביטוח נתנה כבסיס לטענתה מקרה אחר, בו נהג יצא לבדוק שלומם של נוסעים ברכב אחר שנפגעו והוא בעצמו נפגע מרכב אחר שחלף – ותביעתו לא התקבלה והוא לא הוכר כנפגע תאונת דרכים.

   החילוץ גם חלק מהתאונה – הנפגע יפוצה כדין!

   בית המשפט קיבל את התביעה תוך שהביע מורת רוחו מטענות חברת הביטוח וקבע, כי :

   1. היה שימוש למטרות תחבורה – הרכב היה בנסיעה והנפגע הוא זה אשר נהג בו.
   2. התהפכות הרכב – חלק מהסיכונים הטבעיים והסבירים של נסיעה ברכב.
   3. הסיכון התממש – הרכב התהפך.
   4. חילוץ הנוסעים שנפגעו בתאונה – המשך ישיר לנסיעת הרכב.
   5. פציעת הנפגע במהלך החילוץ – חלק מהנסיעה.

   בסופו של דבר, הכיר בית המשפט בכך שהנפגע פעל באופן אינסטינקטיבי על מנת לחלץ חבריו מהרכב ההפוך ופעולה זו הינה חלק מהשימוש ברכב, מעבר להיותה מוסרית ומתבקשת בנסיבות העניין ויש לעודד פעולות מסוג זה.

   בית המשפט גרס כי כל קביעה אחרת תפגע במטרת חוק הפיצויים ובתכליתו שחלק ממנה הינה, הגשת עזרה לנפגעי תאונות דרכים ואין להעניש את הנפגע על שפעל בצורה ראויה ואף אמיצה (בית המשפט אף נתן דוגמא של אדם שנפצע בעת שחילץ תינוק מרכב נעול – הוכר כנפגע תאונת דרכים).

   הפיצוי לנפגע – מעל 400,000 ₪!

   בית המשפט קבע כי חברת הביטוח תשלם לנפגע סכום של 428,048 ₪ (!) ובתוספת 5,000 ₪ בגין הוצאות משפט בהסתמך על הנתונים הבאים :

   1. מומחה בית המשפט קבע לנפגע נכות צמיתה בשיעור של 14.5%.
   2. הנפגע לא עבד 76 ימים.
   3. נכותו הרפואית של הנפגע משפיעה על תפקודו והנפגע סובל ממגבלות יומיומיות ולכן נקבע כי נכותו התפקודית הינה 10%.
   4. הנפגע נזקק ועוד יזדקק לעזרת בני משפחתו.
   5. לנפגע פוטנציאל השתכרות גבוה לעתיד ונכותו הרפואית תשפיע בהכרח על יכולתו לעבוד כפי שעבד בעבר.

   למרות פסק דין זה, יש לזכור כי במקרים דומים אחרים דווקא לא הוכר "המחלץ" כנפגע תאונת דרכים ובית המשפט יבחן כל מקרה לגופו ולכן, כאשר מתרחש אירוע שהוא ספק תאונה ספק לא, כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה לתאונות דרכים.

   לקריאת פסק הדין המלא ראו:  53782-06-15.

   *אין באמור לעיל ובאתר Trafficlaw משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כל המסתמך על האמור באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף