משפט תעבורה
משפט תעבורה
פנייה לייעוץ אישי  איך מערערים על נקודות תעבורה? (מדריך משפטי 2024)

  במידה שקיבלתם דו"ח תעבורה שגרר רישום נקודות תעבורה, ואתם סבורים כי הדו"ח שקיבלתם אינו מוצדק, או שקיימת טעות בעובדות שתועדו בדו"ח, חשוב לדעת שקיימת אפשרות להגיש ערעור כך.

  כיצד נרשמות נקודות תעבורה? איך ניתן לבדוק כמה נקודות רשומות לחובתי ואיך אפשר לערער על הנקודות? כל התשובות במאמר שלפניכם.

  תוכן עניינים

  מהי שיטת הנקודות?

  שיטת הנקודות היא שיטה המאפשרת מעקב מסודר אחרי הרשעות של נהגים בעבירות תעבורה, באופן בו כל עבירת תעבורה שמבצע נהג גוררת קנס כספי ורישום נקודות לחובתו.

  ניקוד העבירות מתבצע בהתאם לחומרת העבירה, כך שעבירות תעבורה קלות כגון נוסע לא חגור ברכב – גוררות רישום של 2 נקודות, ועבירות תעבורה חמורות כגון נהיגה ברכב בזמן פסילה – גוררות רישום של 10 נקודות.

  בכל עבירה נוספת שמבצע הנהג, מצטברות לחובתו עוד נקודות תעבורה. כך, נהג שמבצע עבירות שוב ושוב צובר לחובתו מספר רב של נקודות.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   במידה שנהג צבר לחובתו מעל 12 נקודות תעבורה, יוטלו עליו סנקציות שונות על ידי משרד הרישוי בהתאם למספר הנקודות שצבר. סנקציות אלו מכונות "אמצעי תיקון", שעל הנהג למלא אם ברצונו למחוק את נקודות התעבורה.

   יש לציין, ככל שהנהג צבר יותר נקודות תעבורה כך גם אמצעי התיקון שיוטל עליו יהיה כבד יותר.

   אילו סנקציות מוטלות בגין צבירת נקודות תעבורה?

   הסנקציות המוטלות בגין צבירת נקודות תעבורה משתנות בהתאם למספר הנקודות שצבר הנהג באופן הבא:

   • 12-22 נקודות – נהג שצבר 12-22 נקודות תעבורה יידרש לעבור קורס בסיסי בנהיגה נכונה בהיקף של 12 שעות שבסופו מבחן.
   • 24-34 נקודות – נהג שצבר 24-34 נקודות תעבורה יידרש לעבור שני קורסים בנהיגה נכונה, קורס בסיסי וקורס מתקדם.
   • 36 נקודות ומעלה – נהג שצבר 36 נקודות תעבורה ומעלה רישיונו ייפסל לתקופה של שלושה חודשים, והוא יידרש לעבור קורס בסיסי וקורס מתקדם בנהיגה נכונה.
   • 72 נקודות ומעלה או צבירת 36 נקודות פעם שנייה תוך שש שנים – רישיונו של הנהג יפסל לתקופה של 9 חודשים, הנהג ייאלץ לעבור מבחן תיאוריה נוסף, מבחן נהיגה מעשי נוסף ובדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

   בנוסף, על מנת לאפס את נקודות התעבורה הרשומות לחובתו של נהג, עליו להמתין תקופת זמן מסוימת מיום ביצוע העבירה האחרונה ולא לבצע עבירת תעבורה נוספת לאורך התקופה הזו.

   נהג שצבר עד 20 נקודות תעבורה יידרש להמתין שנתיים לאיפוס הנקודות ואילו נהג שצבר מעל 22 נקודות תעבורה יידרש להמתין ארבע שנים לאיפוס הנקודות.

   כיצד מערערים על נקודות תעבורה?

   ניתן לערער על נקודות תעבורה באמצעות הגשת בקשה להישפט.

   בקשה להישפט, תוגש באמצעות מילוי הספח המצורף בתחתית דו"ח התנועה, ושליחתו בדואר רשום למשטרת ישראל או באופן מקוון.

   יש לציין, כי ניתן להגיש ערעור על נקודות תעבורה רק במידה שטרם שילמתם את הקנס הכספי שהוטל עליכם, ובתנאי שלא חלפו 90 ימים ממועד קבלת הדו"ח.

   מומלץ כי טרם הגשת הבקשה לפנות לעורך דין תעבורה לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי, שכן ייצוג מקצועי ע"י עורך דין, יעלה את סיכויי הצלחתכם.

   עורך דין מנוסה עשוי להגיע להסדר טיעון עם התביעה, ובכך להוביל להפחתת הנקודות ואף לביטולן.

   כיצד ניתן לבדוק כמה נקודות תעבורה רשומות לחובתי?

   ניתן לבדוק כמה נקודות תעבורה רשומות לחובתכם במספר דרכים:

   1. דרך אתר האינטרנט של משרד התחבורה – דרך אתר האינטרנט יש אפשרות להגיש בקשה לקבלת תדפיס המפרט את צבירת נקודות התעבורה שלכם.
    הגשת הבקשה כרוכה בתשלום 10 ₪ דמי שירות, והתדפיס יגיע לביתכם תוך 10 ימים מיום הגשת הבקשה.
   2. מוקד טלפוני *5678 – ניתן לקבל תדפיס המפרט את מצב הנקודות שכם גם דרך המוקד הטלפוני של משרד הרישוי במספר שרשום לעיל.
    הנהג יידרש להזדהות באמצעות מספר תעודת זהות, ולאחר מכן התדפיס יישלח לביתו תוך 10 ימים.
   3. סניפים של משרד הרישוי – ניתן לקבל את התדפיס גם באחד מהסניפים של משרד הרישוי ללא עלות.
   4. עמדות לשירות עצמי – ניתן להגיש בקשה לקבלת תדפיס גם דרך מכונות אוטומטיות לשירות עצמי המפוזרות ברחבי הארץ במרכזים מסחריים וסניפי רשת סופר פארם. גם בעמדות אלה הגשת הבקשה כרוכה בתשלום.

   לסיכום, כדאי לפעול למחיקת נקודות תעבורה באופן אקטיבי על מנת לחסוך לעצמכם התעסקות מיותרת בפגיעה ברישיון הנהיגה. על כן, בעת הגשת ערור על נקודות תעבורה, מומלץ להיוועץ בעורך דין תעבורה כדי לטפל בעניין בזריזות וביעילות.

   *אין באמור לעיל ובאתר Trafficlaw משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כל המסתמך על האמור באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף